Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/vysnymedzev.sk/www/rse/lib.files.php on line 241

Warning: mysql_fetch_assoc() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/vysnymedzev.sk/www/rse/lib.files.php on line 251
Vyšný Medzev | Oficiálne stránky obce | Podujatia

Podujatia

Obec organizuje každoročne zaujímavé, hodnotné, kultúrne a športové podujatia:

Silvestrovskú zábavu,  Poľovnícku zábavu (v mesiaci január, február),  Fašiangy (v mesiaci február, marec),  Obecné dni (v mesiaci jún),  Banícky deň (v mesiaci september), Sv. Hubertovskú omšu (v mesiaci november), Mikulášsky večierok (v mesiaci december) a stolnotenisový, minifutbalový a kolkársky turnaj. V rámci kalendára medzinárodných a národných motocyklových podujatí organizuje Enduro Moto Club v motokrosovom areáli motokrosové súťaže.

_______________________________________________________________________________________________________

Odpustková slávnosť 2017

Na sobotu, 22.júla pripadá sviatok Sv. Márie Magdalény, ktorej je zasvätený náš kostol. Tradičná odpustková slávnosť sa uskutočnila v najbližšiu nedeľu, 23. júla Kedysi jeden z najväčších sviatkov v dedine sme i pripomenuli slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval dp. A. Bernáth v nemeckom jazyku. Plný kostol a Hummelchor podčiarkli význam slávnosti.

Fotografie zo slávnosti sú k nahliadnutiu v sekcii FOTOGALÉRIA.

Stolnotenisový turnaj "ONDREJ CUP" 2017

V sobotu, 22. júla 2017 sa na multifunkčnom ihrisku uskutočnil tretí ročník stolnotenisového turnaja „Ondrej cup“.

Výsledky:

Amatéri
1.miesto Dušan Hoffman
2.miesto Dušan Oravec st.
3.miesto Dušan Oravec ml.
Profesionáli
1.miesto Miroslav Juhár
2.miesto Pavol Grác
3.miesto Jozef Jaroš

Fotogragie z podujatia sú k nahliadnutiu v sekcii Fotogaléria.

Fest Baňa Lucia 2017

Desiatykrát sa už zišli hudobníci a milovníci hudmy na hudobnom festivale „Lucia Baňa Fest“, ktorý sa konal v areáli kúpaliska v Luciabani v dňoch 14. až 16. júla 2017. Kto tam bol, počul dobrú hudbu a zažil výbornú atmosféru.

Fotografie z podujatia sú k dispozícii v sekcii FOTOGALÉRIA.

II. Festival regiónu

V sobotu, 17. júna sa v našej obci stretli zástupcovia celého regiónu Rudohorie, aby oslávili druhý festival regiónu. Kultúrny program, prehliadka remeselníkov, bohaté atrakcie pre deti a dospelých, večerný koncert – to bola ponuka, z ktorej sa dalo čerpať. Festival regiónu bol spojený s Dňom obce

Fotofrafie z podujatia sú k nahliadnutiu v sekcii FOTOGALÉRIA

Benefičný koncert 2017

Dňa 9. júna sa v našom kostole uskutočnil benefičný koncert, výťažok z ktorého bude použitý na podporu rekonštrukcie nášho kostola. Plný chrám zažil nádherné predstavenie speváckeho zboru Chorus Comenianus pri evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského z Košíc. Mladé hudobné teleso spievalo pod vedením dirigentky Mgr. Aleny Csajkovej dve hodiny s klavírnym sprievodom krásne piesne, ktoré žiadneho z poslucháčov nenechali ľahostajným. Na úvod vystúpil zbor nášho kostola troma piesňami.

Fotografie z podujatia nájdete v sekcii "Fotogaléria".

Kolkársky turnaj o pohár starostu obce 2017

V sobotu, 20. mája 2017 sa uskutočnil v našej kolkárni v Kultúrnom dome 18 ročník kolkárskeho turnaja o pohár starostu obce. Do turnaja sa prihlásilo 22 družstiev, súťažilo sa v dvoch kategóriách – 18 družstiev mužov a 4 družstvá žien. Po rozlosovaní družstiev o ôsmej prebiehali  súťaže za podpory divákov dlhých 12 hodín. Výsledky boli vyhlásené o ôsmej hodine večer. Víťazi si prevzali ceny z rúk starostu, Ing. Róberta Nálepku.

V mužskej kategórii v tomto ročníku zvíťazil Alkáči (Tomáš Fabian, Roman Fabian, Ľubomár Gedeon) druhí skončili Vilari z Drienovca, tretí boli VEK – obhajca minuloročného prvenstva. Zo žien si odniesli prvú cenu Krčmárky (Martina Majcherová, Barbora Bihariová a Erika Fabianová).

Poďakovanie za prípravu podujatia patrí štedrým sponzorom, Karolovi Benedikovi, Valentínovi Palačikovi a všetkým ostatným, ktorí sa priložili roky k dielu.

Po turnaji pokračoval večer majálesom. Po dlhšom čase sa vydarilo aj počasie.

Tešíme sa na ďalší ročník.

Fotografie z podujatia nájdete v sekcii "Fotogaléria".

Deň matiek 2017

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.

Pri príležitosti medzinárodného sviatku matiek usporiada Klub dôchodcov vo Vyšnom Medzeve slávnostné posedenie. Tohto roku sa uskutočnilo v piatok, 12. mája. Na sále Kultúrneho domu sa zišli seniori z našej obce a spoločne si pripomenuli sviatok všetkých mám. Na slávnosti sa zúčastnil starosta obce Ing. Róbert Nálepka.

Na nasledujúci deň sa podobná slávnosť odohrala v Klube dôchodcov na Luciabani. Za účasti poslanca obecného zastupiteľstva Ing. Františka Revického si seniori v Luciabani pripomenuli nezastupiteľnú úlohu matky v spoločnosti.

Deň matiek nemôže byť každý deň, ako by si matky zaslúžili. Vďaka a ústa k nim sa symbolicky koncentruje do Dňa matiek. Pripomína si ho celý svet. Atmosféru osláv tohto sviatku v našej obci si môžete pozrieť v sekcii „Fotogaléria“.

Fašiangy 2017

Posledné dni pred Popolcovou stredou sú odjakživa príležitosťou vyblázniť sa v maskách pred dlhým predveľkonočným pôstom. Dovolené je všetko, čím je to bláznivejšie, tým lepšie.

Sobota, 25. februára bol fašiangovým dňom vo Vyšnom Medzeve. Od deviatej bolo možné stretnúť veľkú skupinu fašiangového sprievodu v bizardných maskách. Chodili od domu do domu s vinšom a pri hudbe vytancovali domácich. Dostali za to tradične slaninku, vajíčka, trúnok a na mnohých miestach aj peniažtek. Nie sme síce veľká dedina, no prejsť všetky domy trvalo až do piatej popoludní.

V tom čase sa už schádzali ľudia v kultúrnom dome. Plná sála si krátila čakanie na fašiangový sprievod spevom. Keď fašiangový sprievod dorazil na sálu, privítal ho potlesk. Po príhovore členov fašiangového sprievodu a vinši „starostu fašiangov“ sa dostal k slovu starosta Obce Ing. Róbert Nálepka. Poďakoval organizátorom fašiangov za sprievod, za program a za čas, venovaný príprave celého podujatia.

V programe vystúpil spevokol  Makaľki z Rudníka, vykonal sa dôstojný obrad pochovávania basy a spevom potešil sálu aj náš Hummelchor. Nasledovala zábava pri hudbe, ochutnávka zabíjačkových špecialít a tanec, až kým nezačali blednúť hviezdy na nebi.

Fotografie z podujatia sú k dispozícii v sekcii „Fotogaléria“.

Za poslednou bodkou: Fašiangový výbor našej obce si zaslúži poďakovanie, za dlhoročnú prácu okolo prípravy fašiangov. Zvlášť dôležité je poďakovať výboru v čase, keď ohlásil ukončenie svojich aktivít. Prirodzene ich úmysel narazil na spontánny odpor, pretože to, čo robili, robili naozaj dobre. Uvidíme! Ak sa však naozaj stiahnu, prajme si všetci, aby tí, čo prídu po nich rovnako prekypovali dobrými nápadmi a humorom.

Športový deň v obci smiley

Počas nedeľného dopoludnia 22. mája, bola naša obec bohatá na športové podujatia. 

SÚŤAŽ DHZ 2016

Dobrovoľná požiarna ochrana - Okresný výbor Košice-okolie, organizoval spolu s obcou Vyšný Medzev obvodné kolo súťaže dobrovoľných hasičských zborov v okrese Košice-okolie v roku 2016 pre HD dospelých a dorastu.

Súťažilo sa v týchto disciplínach:

1. Požiarny útok s vodou

2. Štafetový beh 8x50 metrov

Víťazom v hlavnej kategórii sa stal DHZO Čečejovce na 2. mieste skončila SOŠ Košice a obrovskú radosť mali aj z DHZO Jasov za 3. miesto. V kategórií žien vyhrali Čečejovce pred družstvom z Poproča. Viac ako 300 účastníkov z okolia prežilo krásne podujatie a všetci odchádzali spokojní.

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.
Špurt BIKE Baránok MEDZEV 2016

Pretek sa niesol v super myšlienke a to, že obec Vyšný Medzev a mesto Medzev rozdeľuje a súčasne spája cesta ktorá meria 1.177 metrov. Jednalo sa o prvý amatérsky ročník Medzevského bikového spurtu v boli o putovný pohár najrýchlejšieho medzevského vrchára. 

Vyhodnotenie:

Muži: trať 1 177 m

1./   Herbet Jalč 3:52:80
2./   Tomáš Tatranský 4:27:59
3./   Kristián Bollo 4:32:59
4./   Ján Imling 4:34:72
5./   Roman Schmotzer 4:36:30
6./   Vojtech Klučarovsky 4:37:72
7./   René Schmiedl 4:37:82
8./   Patrik Šteler 5:00:69
9./   Jozef Jaššo 5:07:60
10./ Ervín Kleis 5:27:47
11./ Darius Kozmaš 6:00:22
12./ Martin Špacai 6:52:29
13./ MUDr. Ervín Méder 7:05:32
Ženy: trať 1 177 m
1./ Lucia Soroková 5:55:69
2./ Ing. Jana Herchlová 6:52:05
3./ Ing. Dana Kráľová 6:53:10
4./ Lucia Soviusová 7:17:81
Dorast: trať 1 177 m
1./ Peter Hospodár 4:59:34
2./ Andreas Klučarovsky 5:01:05
Deti: trať 352 m.
1./ František Kiss 1:06:68
2./ Denis Fridmanský 1:08:15
3./ Mário Sovius 1:16:30
4./ Mário Svorada 1:17:58
5./ Deanko Sovius 2:48:09

Ceľkovým víťazom a najrýchlejším Medzevčanom sa zaslúžene stal Herbert Jalč.

Blahoželáme!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.

Cyklistická jazda zručnosti 2016

Jednou z aktivít podporujúcou mesto Košice – európske mesto športu aj Cyklistická jazda zručnosti. Konala sa v záhrade obecného úradu a organizovala ju vyšnomedzevská kultúrna komisia.Malí cyklisti sa stretli, aby si zmerali svoje zručnosti na cyklistickej prekážkovej dráhe. Vyskúšali si slalom pomedzi kužele, jazdu po rovnej i naklonenej doske, po kruhu i v úzkej uličke a na bicykli zvládli aj prenášanie pohára s vodou z jedného miesta na druhé. 

Malým cyklistom sa darilo mimoriadne dobre, preukázali odvahu aj disciplínu. Všetci sa snažili o čo najlepší výsledok. Zvíťaziť všetci nemohli, ale každý súťažiaci mal radosť z vydarených pretekov a sladkej odmeny.

A tú sú tí najlepší:

1. kategória ( 5-7rokov) - chlapci:

1.m.: Maxim Szalka

2.m.: Dean Sovius

3.m.: Peťko Schürger

dievčatá:

1.m.: Patrícia Andrejčáková

2.m.: Zuzka Eližerová

3.m.: Natália Hiľovská

2. kategória ( 8-10 rokov) – chlapci:

1.m.: Willko Lang

2.m.: Jakub Sroka

3.m.: Markus Majančik

dievčatá:

1.m.: Vaneska Vašková

2.m.: Simonka Hiľovská

Víťazom blahoželáme a tešíme sa niekedy nabudúce!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu

Stolnotenisový turnaj - Ondrej cup 2016

2. ročník Ondrej cup, ktorý sa taktiež konal 22. mája 2016 na multifunkčom ihrisku v záhrade obecného úradu vo Vyšnom Medzeve. Je to tradícia Ondrea Kuchtu, ktorý kúpil stolnotenisový stôl, aby sa v obci Vyšný Medzev začala rozvíjať ďalšia športová aktivita. Aj z tohto dôvodu toto podujatie nesie názov Ondrej cup.

Výsledky:

1. Marko Graban

2. Dušan Oravec st.,

3. Ondrej Kuchta

Blahoželáme!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.

_______________________________________________________________________________________________________

Fašiangy vo Vyšnom Medzeve 23.1.2016

Neodmysliteľnou súčasťou obce Vyšný Medzev medzi zimným a jarným obdobím je organizovanie Fašiagov. V spolupráci s Vyšnomedzevským fašiagovým spolkom a miestnou organizáciou KNS boli Fašiangy také aké majú byť. Nechýbal tradičný fašiangovský sprievod a večer fašiangová veselica v rámci ktorej sa pochovávala basa. Na spestrenie večera, si organizátori pre občanov pripravili aj prekvapenie v podobe tomboly. Okrem bujarej zábavy nechýbali fašiangové zabíjačkové špeciality či šišky. Podávalo sa aj tradičné jablkové víno.

Zároveň sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave Fašiangov.

28.2.2015 - Stolnotenisový turnaj

V sobotu 28.2.2015 sa podarilo realizovať myšlienku p.  Ondreja Kuchtu a Stanislava Balického zorganizovať stolnotenisový turnaj s podporou obce Vyšný Medzev.

Keď p. Ondrej Kuchta kúpil stôl ani sme netušili čo spôsobí.

Na turnaji súťažilo oficiálne osem hráčov z Vyšného Medzeva.

Výsledky Ondrej Capu 2015 v stolnom tenise boli:

1. miesto: Dušan Oravec st.
2. miesto: Dušan Oravec ml.
3. miesto: Dušan Hoffman

A všetci ostatní dostali nejakú cenu od starostu obce p. Ing.Róberta Nálepku.

V nasledujúcom období netreba zabudnúť na deti a dúfame, že turnaj bude
mať aj pokračovanie.

Komentár spracoval: Ing. Gerhard Ballasch.

Fotografie z akcie uvidíte tu:

16.5.2015 - Kolkársky turnaj

Dňa 16.5.2015 sa v kolkárni vo Vyšnom Medzeve konal kolkárky turnaj o PUTOVNÝ POHÁR STAROSTU OBCE. Do súťaže sa prihlásilo 22 družstiev, z ktorých bolo 5 ženských. Turnaj začínal skoro ráno o 7:30 hod. a vyvrcholil večer o 8:30 hod.

Fotografie z turnaja nájdete tu:

24.11.2014 - Slávnosť v obci Vyšný Medzev

Svätohubertovská omša so slávnostným sprievodom a obetými darmi je veľkou velebou prírody, dôstojným obradom, ktorým poľovníci ďakujú Stvoriteľovi za živú prírodu. Miestna organizácia KNS vo Vyšnom Medzeve, Obecný podnik lesov a služieb s.r.o. Vyšný Medzev a obec Vyšný Medzev pripravili v sobotu, 24.11.2014 slávnostnú Svätohubertovskú omšu pre všetkých poľovníkov, lesníkov, priateľov prírody a širokú verejnost ku cti sv. Huberta, ktorú celebroval Mgr. Václav Galo, Mgr. Peter Tirpák a ThLic. František Slovák. Po skončení sv. omše nasledovalo slávnostné občerstvenie v priestoroch budovy Obecného úradu.

Fotografie z akcie si možete pozrieť tu. 

5.12.2014 - Stretnutie s Mikulášom

Aj tento rok do našej obce zavítal Mikuláš. Obec Vyšný Medzev a Miestna organizácia KNS vo Vyšnom Medzeve pripravili pre našich najmenších stretnutie s Mikulášom, ktoré sa uskutočnilo 5. decembra 2014 v sále Kultúrneho domu vo Vyšnom Medzeve. Deti sa na neho veľmi tešili. Smelšie detičky mu zarecitovali alebo zaspievali. Mikuláš aj zo svojimi pomocníkmi rozdal všetkým deťom sladké balíčky. 

Fotagrafie z Mikulášskeho večierka si môžete pozrieť tu.

1.1.2015 - Privítanie Nového roka 2015

Nový rok prišli privítať na námestie pred obecným úradom starosta obce, s poslancami OZ a obyvateľmi. Po odbití polnoci Nový rok privítali ohňostrojom a pripili si šampanským, ktoré prítomným ponúkali starosta obce s poslancami OZ.
Fotografie nájdete tu.
14.2.2015 - Fašiangový sprievod
Na sviatok troch kráľov začína tradične fašiangové obdobie a trvá až do popolcovej stredy. Je to obdobie prechodu medzi zimou a jarou.

Vo Vyšnom Medzeve už tradične fašiangový sprievod začínal už ráno, keď chodil od domu do domu, kde panovala dobrá nálada, spev i tanec. Na odchode im domáci podarovali zvyčajne slaninu, klobásy, vajíčka alebo fľašu alkoholu. 

Komentár spracoval Schűrger Walter. 

Fotografie z fašiangového sprievodu nájdete tu.

13.6.2015 - Dni obce

Dňa 13.6.2015 sa konali oslavy obce Vyšný Medzev.

Fotografie z osláv nájdete tu: