SlovenčinaEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

PROJEKT EU

Oznam - kultúrny dom

Súčasnosť

Obec Vyšný Medzev leží na juhovýchodných svahoch Slovenského rudohoria, 2 km na sever od mesta Medzev. Od okresného a krajského mesta Košice vzdialené približne 36 km. V blízkosti mesta Medzev do rieky Bodvy sa vlievajú potoky z Vyšného Medzeva a to Pustý potok z Lucia Bane, zo Zlatnej doliny potok Zlatná, do ktorej priteká potok Hummel. Z hľadiska pôdorysného je tvaru podlhovastého s kostolom, parkom a námestím v strede. 

Vyšný Medzev sa rozkladá v nadmorskej výške 383 m n.m. a Baňa Lucia 360 m n.m. Najnižší bod 280 m n.m je južná hranica komplexu Buchwald. Najvyšší bod je Kloptaň 1155 m n.m., potom Zbojnícka skala (Rauberstein) 1147 m n.m. Ďalším významným bodom je Birkenhubel, ktorý má 1012 m n.m. 

Klimatické podmienky sú ideálne pre zdravie občanov v každom ročnom období. Príroda tu ponúka všetko, čo si môže priať dovolenkár, turista a športovec. Krásne lesy, turistické trsy na Kojšovu holu, Kloptaňu a pod., lyžiarske trasy, vodné nádrže a tajchy na kúpanie, v zime pri dobrom ľade korčuľovanie. Bohatú nerastnú surovinovú základňu vedeli oceniť a využiť ľudia, ktorí žili v tomto kraji. Malebné údolia, husté lesy plné krásnej zveri a vtáctva, žblnkot potôčikov, plný romantiky. Panenská príroda dotvára čaro kraja starých tradícií. 

Vrchy okolo obce pokrývajú bukové, dubové ale ja ihličnaté lesy, ktoré obýva typická lesná zver využívaná aj pre poľovnícke účely. 

Budova kultúrneho strediska bola postavená koncom 19. až začiatkom 20. storočia. Patrila obci, ktorá v čase socializácie prešla do majetku štátneho podniku Reštaurácie Košice, okrem sály a kolkárne. V 90-tich rokoch prešla do súkromného vlastníctva. Po osamostatnení sa Vyšného Medzeva budova sa odkúpila a dostala sa opäť do majetku obci.

V dolnej – južnej časti budovy bola krčma, hovorilo sa jej stredná krčma využívaná na pohostenie, posedenie pri kartách a iné spoločenské akcie. V tomto období sa tieto priestory využívajú na podnikateľskú činnosť, kde je zriadený obchod s potravinami. V zadnej časti budovy bol v minulosti zriadený byt pre krčmára, resp. majiteľa krčmy. V tomto období je tam kancelária MO KNS, CO sklad  a ostatné priestory sa využívajú na voľnočasové aktivity pre mládež.

V hornej časti sa nachádza Kultúrny dom Vyšný Medzev, kolkáreň s bufetom a altánok na príjemné letné posedenie na čerstvom vzduchu. V obidvoch častiach budovy boli viackrát prevádzané opravy. 

V minulosti sa sála využívala aj na premietanie filmov a na divadelné predstavenia. 

V priestoroch kultúrneho strediska sa toho času prevádzajú rôzne aktivity, či už športové, kultúrne, spoločenské a zábavy. Každý rok sa na odpustovú slávnosť Márie Magdalény zabezpečujú výstavy ručných prác, poľovných trofejí, kováčskych výrobkov a pod. 

V rokoch 2019 - 2021 prešla budova Kultúrneho strediska kompletnou rekonštrukciou. Na prízemí bola kompletne vynovená sála s pódiom, pripudlo ústredné kúrenie na plyn, hygienické zariadenia, šatňa, skladové priestory, nová kuchyňa. Na poschodí vznikol samostatný salónik s vlastným hygienickým zariadením, ktorý sa dá využívať na menšie oslavy či zasadnutia Obecného zastupiteľstva.

Ubytovacie zariadenie 

Turistom ponúka možnosť ubytovania ubytovacie zariadenie Sokol vo Vyšnom Medzeve č. 64. 

Pre deti a turistov, ktorí potrebujú zdravý čerstvý vzduch a majú radi prírodu sa ponúka Škola prírody, poschodová budova, ktorá je súčasťou malebného námestia vedľa obecného úradu.