SlovenčinaEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

PROJEKT EU

Oznam - kultúrny dom

Fašiangy 15. február 2020

 17.02.2020

Fašiangy, 15. február 2020

V sobotu 15. februára sa konala v areáli kultúrneho domu vo Vyšnom Medzeve FAŠIANGOVÁ VESELICA. Členovia kultúrnej komisie, zamestnanci obce, fašiangový výbor a dobrovoľníci sa zišli už v skoré ráno, aby sa pustili do príprav. Členovia fašiangového sprievodu sa vydali "do ulíc" a ostatný sa dali do práce.

Od 12.30 sa podával zabíjačkový perkelt, tradičné slovenské syry a klobásy, šišky a od 17-tej hodiny zabíjačkové špeciality. Nechýbala ani dobrá nálada. V priestoroch kolkárne sa tancovalo do neskorých večerných hodín. Nechýbalo ani vyhodnotenie troch najlepších masiek.

Na 1. mieste sa umiestnili manželia Inge a Viliam F.

Na 2. mieste pani Edita P.

na 3. mieste sa umiestnili všetky detičky, ktoré nás potešili peknými fašiangovými maskami a boli odmenené sladkým prekvapením.

Trošku histórie ... (Zdroj - brožúra "Pranostiky a ľudové tradície")
Fašiangy boli obdobím plesov a zábav. Usporadúvai ich rôzne spolky a združenia. Najveselšie boli posledné fašiangové dni. Na fašiangový pondelok sa robil tradičný fašiangový alegorický sprievod. Chodilo sa z domu do domu, kde sa tancovalo a hralo. Najobľúbenejším sa stalo "nosenie ražňa". Veselá skupina kamarátov sa prezliekla do humorných kostýmov a v sprievode hudby obchádzala domy v meste. Hlavnými maskami sprievodu boli ženích a nevesta. Ženích bol obyčajne drobný a útly chlapec. Za nevestu bol prezlečený čo najrobustnejší. Z ďalších postávbol dôležitý "da Aja Ölz (tchor) s prúteným košíkom na vajíčka. Jeho úlohou bolo vykradnúť kurník, v ktorom gazdiné zámerne nechali niekoľko vajíčok, čo malo zabezpečiť šťastie pri chovaní hydiny. Ostatní zatiaľ tancovali s gazdinou. Od dĺžky tanca záviselo ako dlho sa v sude bude tlačiť kapusta. Tanec s gazdinou mal zabezpečiť úrodu kapusty. "Äpl Pea" (jablkový medveď) je postava, ktorá mala šaty vypchaté slamou, aby bola čo najširšia. Tanec s ňou mal zabezpečiť úrodu ovocia, hlavne jabĺk i dostatok jablčného vína. "De Beetahex" (búrková bosorka) bola postava starej ženy so šatkou na hlave a tvárou pomazanou sadzami s brezovou prútenou metlou, s ktorou prišla vyšibať domácich a ochránila ich tak pred poľkodením úrody búrkou. "Fašiangovníci" mali palice ozdobené cengáčmi, hrkálkami a plieškami. Čo najväčší hluk sa mal postarať o to, aby tráva vyrástla čo najvyššia. Na úlohu ostatných alegorických postáv si už ľudia nepamätajú. Po skončení fašiangového sprievodu sa z výslužky, ktorou bola slanina, vajíčka, víno, spravila veľká hostina, na ktorú pozvali všetkých prítomných v krčme.


Obec organizuje každoročne zaujímavé, hodnotné, kultúrne a športové podujatia: Silvestrovskú zábavu, Poľovnícku zábavu (v mesiaci január, február), Fašiangy (v mesiaci február, marec), Obecné dni (v mesiaci jún), Banícky deň (v mesiaci september), Sv. Hubertovskú omšu (v mesiaci november), Mikulášsky večierok (v mesiaci december) a stolnotenisový, minifutbalový a kolkársky turnaj. V rámci kalendára medzinárodných a národných motocyklových podujatí organizuje Enduro Moto Club v motokrosovom areáli motokrosové súťaže.

Zoznam podujatí:

Počas nedeľného dopoludnia 22. mája, bola naša obec bohatá na športové podujatia. 

SÚŤAŽ DHZ 2016

Dobrovoľná požiarna ochrana - Okresný výbor Košice-okolie, organizoval spolu s obcou Vyšný Medzev obvodné kolo súťaže dobrovoľných hasičských zborov v okrese Košice-okolie v roku 2016 pre HD dospelých a dorastu.

Súťažilo sa v týchto disciplínach:

1. Požiarny útok s vodou

2. Štafetový beh 8x50 metrov

Víťazom v hlavnej kategórii sa stal DHZO Čečejovce na 2. mieste skončila SOŠ Košice a obrovskú radosť mali aj z DHZO Jasov za 3. miesto. V kategórií žien vyhrali Čečejovce pred družstvom z Poproča. Viac ako 300 účastníkov z okolia prežilo krásne podujatie a všetci odchádzali spokojní.

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.

Špurt BIKE Baránok MEDZEV 2016

Pretek sa niesol v super myšlienke a to, že obec Vyšný Medzev a mesto Medzev rozdeľuje a súčasne spája cesta ktorá meria 1.177 metrov. Jednalo sa o prvý amatérsky ročník Medzevského bikového spurtu v boli o putovný pohár najrýchlejšieho medzevského vrchára. 

Vyhodnotenie:

Muži: trať 1 177 m

1./   Herbet Jalč 3:52:80
2./   Tomáš Tatranský 4:27:59
3./   Kristián Bollo 4:32:59
4./   Ján Imling 4:34:72
5./   Roman Schmotzer 4:36:30
6./   Vojtech Klučarovsky 4:37:72
7./   René Schmiedl 4:37:82
8./   Patrik Šteler 5:00:69
9./   Jozef Jaššo 5:07:60
10./ Ervín Kleis 5:27:47
11./ Darius Kozmaš 6:00:22
12./ Martin Špacai 6:52:29
13./ MUDr. Ervín Méder 7:05:32
Ženy: trať 1 177 m
1./ Lucia Soroková 5:55:69
2./ Ing. Jana Herchlová 6:52:05
3./ Ing. Dana Kráľová 6:53:10
4./ Lucia Soviusová 7:17:81
Dorast: trať 1 177 m
1./ Peter Hospodár 4:59:34
2./ Andreas Klučarovsky 5:01:05
Deti: trať 352 m.
1./ František Kiss 1:06:68
2./ Denis Fridmanský 1:08:15
3./ Mário Sovius 1:16:30
4./ Mário Svorada 1:17:58
5./ Deanko Sovius 2:48:09

Ceľkovým víťazom a najrýchlejším Medzevčanom sa zaslúžene stal Herbert Jalč.

Blahoželáme!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.

Cyklistická jazda zručnosti 2016

Jednou z aktivít podporujúcou mesto Košice – európske mesto športu aj Cyklistická jazda zručnosti. Konala sa v záhrade obecného úradu a organizovala ju vyšnomedzevská kultúrna komisia.Malí cyklisti sa stretli, aby si zmerali svoje zručnosti na cyklistickej prekážkovej dráhe. Vyskúšali si slalom pomedzi kužele, jazdu po rovnej i naklonenej doske, po kruhu i v úzkej uličke a na bicykli zvládli aj prenášanie pohára s vodou z jedného miesta na druhé. 

Malým cyklistom sa darilo mimoriadne dobre, preukázali odvahu aj disciplínu. Všetci sa snažili o čo najlepší výsledok. Zvíťaziť všetci nemohli, ale každý súťažiaci mal radosť z vydarených pretekov a sladkej odmeny.

A tú sú tí najlepší:

1. kategória ( 5-7rokov) - chlapci:

1.m.: Maxim Szalka

2.m.: Dean Sovius

3.m.: Peťko Schürger

dievčatá:

1.m.: Patrícia Andrejčáková

2.m.: Zuzka Eližerová

3.m.: Natália Hiľovská

2. kategória ( 8-10 rokov) – chlapci:

1.m.: Willko Lang

2.m.: Jakub Sroka

3.m.: Markus Majančik

dievčatá:

1.m.: Vaneska Vašková

2.m.: Simonka Hiľovská

Víťazom blahoželáme a tešíme sa niekedy nabudúce!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu

Stolnotenisový turnaj - Ondrej cup 2016

2. ročník Ondrej cup, ktorý sa taktiež konal 22. mája 2016 na multifunkčom ihrisku v záhrade obecného úradu vo Vyšnom Medzeve. Je to tradícia Ondrea Kuchtu, ktorý kúpil stolnotenisový stôl, aby sa v obci Vyšný Medzev začala rozvíjať ďalšia športová aktivita. Aj z tohto dôvodu toto podujatie nesie názov Ondrej cup.

Výsledky:

1. Marko Graban

2. Dušan Oravec st.,

3. Ondrej Kuchta

Blahoželáme!

Viac fotiek si môžete pozrieť tu.

Fašiangy vo Vyšnom Medzeve 23.1.2016

Neodmysliteľnou súčasťou obce Vyšný Medzev medzi zimným a jarným obdobím je organizovanie Fašiagov. V spolupráci s Vyšnomedzevským fašiagovým spolkom a miestnou organizáciou KNS boli Fašiangy také aké majú byť. Nechýbal tradičný fašiangovský sprievod a večer fašiangová veselica v rámci ktorej sa pochovávala basa. Na spestrenie večera, si organizátori pre občanov pripravili aj prekvapenie v podobe tomboly. Okrem bujarej zábavy nechýbali fašiangové zabíjačkové špeciality či šišky. Podávalo sa aj tradičné jablkové víno.

Zároveň sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave Fašiangov.

28.2.2015 - Stolnotenisový turnaj

V sobotu 28.2.2015 sa podarilo realizovať myšlienku p.  Ondreja Kuchtu a Stanislava Balického zorganizovať stolnotenisový turnaj s podporou obce Vyšný Medzev.

Keď p. Ondrej Kuchta kúpil stôl ani sme netušili čo spôsobí.

Na turnaji súťažilo oficiálne osem hráčov z Vyšného Medzeva.

Výsledky Ondrej Capu 2015 v stolnom tenise boli:

1. miesto: Dušan Oravec st.
2. miesto: Dušan Oravec ml.
3. miesto: Dušan Hoffman

A všetci ostatní dostali nejakú cenu od starostu obce p. Ing.Róberta Nálepku.

V nasledujúcom období netreba zabudnúť na deti a dúfame, že turnaj bude
mať aj pokračovanie.

Komentár spracoval: Ing. Gerhard Ballasch.

Fotografie z akcie uvidíte tu:

16.5.2015 - Kolkársky turnaj

Dňa 16.5.2015 sa v kolkárni vo Vyšnom Medzeve konal kolkárky turnaj o PUTOVNÝ POHÁR STAROSTU OBCE. Do súťaže sa prihlásilo 22 družstiev, z ktorých bolo 5 ženských. Turnaj začínal skoro ráno o 7:30 hod. a vyvrcholil večer o 8:30 hod.

Fotografie z turnaja nájdete tu:

24.11.2014 - Slávnosť v obci Vyšný Medzev

Svätohubertovská omša so slávnostným sprievodom a obetými darmi je veľkou velebou prírody, dôstojným obradom, ktorým poľovníci ďakujú Stvoriteľovi za živú prírodu. Miestna organizácia KNS vo Vyšnom Medzeve, Obecný podnik lesov a služieb s.r.o. Vyšný Medzev a obec Vyšný Medzev pripravili v sobotu, 24.11.2014 slávnostnú Svätohubertovskú omšu pre všetkých poľovníkov, lesníkov, priateľov prírody a širokú verejnost ku cti sv. Huberta, ktorú celebroval Mgr. Václav Galo, Mgr. Peter Tirpák a ThLic. František Slovák. Po skončení sv. omše nasledovalo slávnostné občerstvenie v priestoroch budovy Obecného úradu.

Fotografie z akcie si možete pozrieť tu. 

5.12.2014 - Stretnutie s Mikulášom

Aj tento rok do našej obce zavítal Mikuláš. Obec Vyšný Medzev a Miestna organizácia KNS vo Vyšnom Medzeve pripravili pre našich najmenších stretnutie s Mikulášom, ktoré sa uskutočnilo 5. decembra 2014 v sále Kultúrneho domu vo Vyšnom Medzeve. Deti sa na neho veľmi tešili. Smelšie detičky mu zarecitovali alebo zaspievali. Mikuláš aj zo svojimi pomocníkmi rozdal všetkým deťom sladké balíčky. 

Fotagrafie z Mikulášskeho večierka si môžete pozrieť tu.

1.1.2015 - Privítanie Nového roka 2015

Nový rok prišli privítať na námestie pred obecným úradom starosta obce, s poslancami OZ a obyvateľmi. Po odbití polnoci Nový rok privítali ohňostrojom a pripili si šampanským, ktoré prítomným ponúkali starosta obce s poslancami OZ.

Fotografie nájdete tu.

14.2.2015 - Fašiangový sprievod

Na sviatok troch kráľov začína tradične fašiangové obdobie a trvá až do popolcovej stredy. Je to obdobie prechodu medzi zimou a jarou.

Vo Vyšnom Medzeve už tradične fašiangový sprievod začínal už ráno, keď chodil od domu do domu, kde panovala dobrá nálada, spev i tanec. Na odchode im domáci podarovali zvyčajne slaninu, klobásy, vajíčka alebo fľašu alkoholu. 

Komentár spracoval Schűrger Walter. 

Fotografie z fašiangového sprievodu nájdete tu.

13.6.2015 - Dni obce

Dňa 13.6.2015 sa konali oslavy obce Vyšný Medzev.

Fotografie z osláv nájdete tu: